Event main image

או לה לה – פסטיבל קומדיות צרפתיות #4

עדן סינמה

  • קולנוע

בעקבות ההצלחה בפסטיבלים הקודמים פסטיבל או לה לה! חוזר אלינו במהדורה הרביעית. גם השנה נציג  את מיטב הקומדיות הצרפתיות העכשוויות לצד קלאסיקות בלתי נשכחות. הפסטיבל מאורגן ומופק על ידי קרולין בונה מנכ"לית עדן סינמה ובתמיכת המכון הצרפתי בישראל וחברת יוניפרנס פילמס, הפסטיבל השנה הינו חלק מעונת התרבות ישראל-צרפת.

הפסטיבל יתקיים בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, שדרות, בגלובוס אשדוד ובהיכל התרבות סביון.

במהלך הפסטיבל יוצגו 21 סרטים חדשים וקלאסיים. התסריטאי גרגואר וינרון, יגיע כדי להציג את סרטו האחרון שיהיה סרט הפתיחה של הפסטיבל "שובו של הגיבור". זוהי קומדיה תקופתית המתרחשת בימי מלחמות נפוליאון, קומדיה שנונה הכתובה ברוחם של יוצרי הקומדיות הצרפתיים הגדולים פיידו ולאביש ומזכירה אופרטה משעשעת. שני גיבורים המתעבים זה את זה כלפי חוץ מסתירים משיכה גדולה אחד כלפי השני. בסרט מככבים ז'אן דוז'רדן ומלאני לורן, שניים מהכוכבים הזוהרים ביותר בקולנוע הצרפתי הממלאים את המסך בהומור, בשנינות ובצרפתיות מענגת. גרגואר וינרון נחשב לאחד הכותבים הקומיים המובילים בצרפת והוא שכתב את התסריט עם במאי הסרט לורן טיראר. וינרון יעביר גם סדנת כתיבה קומית ליוצרים ישראלים. לכבוד ביקורו יוקרן עוד אחד מהסרטים הקודמים הזכורים לטובה של וינרון וטיראר: "מולייר", בכיכובם של רומן דוריס ופבריס לוקיני.

סרט הנעילה הוא הקומדיה האחרונה של דני בון, אחד היוצרים המוצלחים ביותר בצרפת, "משפחה בהפתעה". דני בון חוזר למקורות ויוצר קומדיה מטורפת אבל אישית מאד על מעצב מצליח המגיע לפריז מאזור השטי, חבל בצפון צרפת בו מדוברת שפה מיוחדת עם ביטויים ייחודיים. תאונת דרכים גורמת לו לחזור להיות הבחור הפשוט מהשטי, שלא זוכר דבר מחייו המזויפים בפריז.

בפסטיבל נחזור ונקרין את סרטו של דני בון "ברוכים הבאים לצפון", הקומדיה הצרפתית המצליחה ביותר בכל הזמנים, העוסקת גם היא בדמויות מאזור השטי. 

בפסטיבל השנה, המנהלת האמנותית קרולין בונה בחרה לעשות הקשרים וחיבורים נוספים.

עם סרטים המבוססים על דמויות קומיקס וקומדיות המקשרות בין שחקנים ויוצרים שונים. לדוגמה, דני בון הקדיש את סרטו החדש לחברו הזמר ג'וני האלידיי, שהלך השנה לעולמו, עם סצינת הסיום בה שרים כולם שיר של האלידיי. לזכרו של הזמר האהוב, נקרין גם את הסרט "ז'אן פיליפ" בכיכובו של האלידיי המופיע לצידו של פבריס לוקיני, כמעריץ מטורף של ז'אן-פיליפ סמט (שמו המקורי של ג'וני האלידיי).

בימים אלה יצאה לאקרנים בצרפת הקומדיה החדשה של השחקן במאי מישל בלאן, "תראו איך הם רוקדים". זהו סרט ההמשך לסרטו המצליח של בלאן "נשיקות צרפתיות" משנת 2002, בעלילה מצחיקה המתרחשת 17 שנים אחרי הסרט הקודם ורבים מחברי הקאסט המקורי חוזרים לדמויותיהם - בהם שרלוט רמפלינג, קארין ויאר, קרול בוקה, בלאן בעצמו ועוד דמויות חדשות. שני הסרטים יוקרנו בפסטיבל.

בעקבות ההצלחה של הסרט "הבלונדיני עם הנעל השחורה" בשנה שעברה, נקרין גם השנה קלאסיקה בהשתתפות פייר רישאר, "חברים בלי מזל" (סרטו של פרנסיס ובר) בו הוא מככב לצידו של ז'ראר דפרדייה. כמו בכל הפסטיבלים הקודמים, נמשיך במסורת ונקרין קומדיה בכיכובו של הקומיקאי הדגול לואי דה פינס. הפעם יהיה זה "השוטר מסן טרופז", הראשון בסדרת סרטי השוטר. במסגרת הקלאסיקות תוקרן עוד קומדיה מטורפת של ז'ראר אורי - "המוח", עם בורביל, ז'אן פול בלמונדו והשחקן הבריטי המופלא דייויד ניבן. 

ליבו של הפסטיבל הינו עדיין הקומדיות העכשוויות, ממיטב היבול השנתי בצרפת, ביניהם:

עומר סי האהוב חוזר עם עיבוד לדמותו של "ד"ר קנוק"; הסרט "תתחתן איתי, חבר שלי" של טארק בודלי, מפגיש שניים מכוכבי הקומדיה העכשוויים בצרפת - טאריק בודלי ופיליפ לאשו; את הסרט "מאוהב באשתי" דניאל אוטיי ביים על פי מחזה של פלוריאן זלר, בו הופיע גם על בימת התיאטרון וכעת הוא מככב בסרט לצדו ז'ראר דפרדייה; "בקאסין" - קומדיה תקופתית המבוססת על הקומיקס המפורסם על דמותה של המטפלת בבית המרקיז; "כמו הבנים" קומדיה פמיניסטית המבוססת על סיפור אמיתי; "האישה היפה ביותר" – דרמה קומית עם מתייה קסוביץ ופלורנס פורסטי; הזדמנות נוספת לראות את הקומדיה המצליחה "כל הדרך אלייך"; "משחק הגמר" מביא למסך קומדיה המטפלת ברגישות ובהומור במחלת האלצהיימר. הסרט "ראול טבורן" בכיכובם של בנואה פולבורד ואדואר בר, מבוסס על ספרו של המאייר הנודע סמפה (יוצר דמותו של ניקולא הקטן), על מומחה לאופניים בכפר קטן שיש לו סוד גדול - הוא בעצמו לא יודע לרכוב. הסרט "ראול טבורן" יוצג בפסטיבל כמה חודשים לפני שייצא להקרנות המסחריות בצרפת.

פסטיבל הקומדיה הצרפתי מציע לקהל חובבי הקולנוע מפגש עם גדולי הקומדיה בכל הדורות: מדור הנפילים - לואי דה פינס, בורביל, פייר רישאר, ז'אן פול בלמונדו – הדור שבא אחריהם והביא איתו את ז'ראר דפרדייה, פבריס לוקיני, דניאל אוטיי, קארין ויאר, מישל בלאן, בנואה פולבורד, פרנק דובוסק, ועד לקומיקאים הבולטים בדור החדש והעכשווי: דני בון, עומר סי, פלורנס פורסטי, ז'אן דוז'רדן, קד מראד, פיליפ לאשו, מקס בובליל, אלכסנדרה לאמי ועוד. לתוכנית נבחרו סרטים שיצחיקו את הקהל ויחד עם זאת יעוררו מחשבה וירגשו, במסורת הקולנוע הצרפתי המיטיב לערב בין הומור לדרמה.

     

או לה לה – פסטיבל קומדיות צרפתיות #4

  • נוב 14